Aloe Vera

Mucizevi aloe vera bitkisi ile tanışmayanımız yoktur değil mi? Özellikle doğala dönen, doğal olanı önemseyen kişilerin sayısı gün geçtikçe katlanarak artmakta. Dolayısıyla bitkilerle gelen mucizeler de bizleri bitkilerin dünyasına götürüyor. Aloe Vera bitkisi bunlardan birisi. Dermatolojide önemli yeri olan bu bitki sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Tıbbi amaçlı kullanılan bitkiler arasında yer alan aloe vera öyle ki Büyük İskender ve Kristof Kolomb askerlerin yaralarını iyileştirmek için faydalanmıştır. Kleopatra ise güzellik amaçlı bu bitkiden yararlanmıştır. (1) (2)

aloe-vera

Mucizevi Bitki ;Aloe Vera

Sarısabır olarak da bilinen aloe vera; yüzyıllardır sağlık, güzellik, cilt bakımı ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Mısırlıların ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırdığı bu bitki; genellikle Afrika, Avrupa ve Amerika’da yetişmektedir. Ülkemizde ise Güneybatı Anadolu yetiştirilmektedir.

Aloe vera içeriğinde vitamin, enzim, mineral, şeker, aminoasitler barındırır. Antioksidan özelliği bulunan A vitamini, C vitamini, E vitamini içermektedir.

Mineraller ve enzim içeriği ile şeker ve yağ yakmaya yardımcı olur, antioksidan özelliğe sahiptir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

  • İyileştiricidir; yaranın kontraksiyonu(yaranın iyileşerek küçülmesi) hızlandırıp, iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Ultraviyoleye karşı kullanılır; Aloe vera jel radyasyon hasarında da onarıcı etkisi bulunduğu belirtilmiştir.
  • Anti-inflamatuvar; iltihabi önleyici anlamına gelen antienflamatuar ağrıyı azaltmaya da yardımcı olur.
  • Laksatif; bağırsaklar için faydalıdır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması birçok hastalığı da bertaraf edebilir. Aloe vera bitkisi de sindirim sistemine olumlu katkı sunmaktadır.
  • Nemlendirici ve anti aging etkisi; cildin temiz ve sağlıklı olması cildinize canlılık katacaktır. Nemsiz kalan cildinizi bitkisel yağlarla nemlendirerek parlak ve yumuşak görünmesini sağlayabilirsiniz. Aloe vera bitkisi de yaşlanma karşıtı etkisiyle kolajen ve elastin üretimini arttırır. Dolayısıyla cildinizin daha elastik ve kırışık görünümünü azaltamaya yardımcı olur. (3)

Referanslar

1.Türsen, B., & Türsen, Ü. (2014). Dermatolojide aloe vera. Dermatoz, c, 5, 1-11.

2.MELİKOĞLU, D. D. G., & KURBAN, B. KOZMETİK ÜRÜNLERDE KULLANILAN BİTKİLERİN.

3.Gao Y, Kuok KI, Jin Y, Wang R. Biomedical applications of Aloe vera. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(sup1):S244-S256. doi: 10.1080/10408398.2018.1496320. Epub 2018 Sep 13. PMID: 29999415.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir